Жива і нежива природа. Де живе Колобок?
Мета: розширювати знання учнів про різноманітність природи; розвивати вміння групувати об'єкти неживої та живої природи, порівнювати об'єкти (тіла) живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати в учнів почуття національної свідомості, гідності, прищеплювати глибокі почуття любові до рідного краю, захопленість його красою.
Обладнання: Малюнки об’єктів природи, Адміністративна карта України, контурні карти, олівці
Хід заняття:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань: - Що таке природа? - З чого складається природа? - Чи тотожні поняття: природа, довкілля, середовище життя?
ІІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
https://docs.google.com/presentation/d/1LQa5Ur_78_Sv7RMpOXp7N1Q4R7nUUMJm3tl_MZ1d5ss/edit#slide=id.p3
А. Розкриваємо зміст понять: жива і нежива природа.
1. Вправа «Погода» — Який сьогодні день — ясний, хмарний, похмурий? — Яке небо? — Які опади? — Який вітер? — Яка температура повітря? — Що змінилося порівняно з минулим тижнем?
— Сьогодні ми говоритимемо про те, що нас оточує, про світ, у якому ми живемо. Ви здогадалися, що йтиметься про природу. Дорослі називають це словом довкілля, навколишній світ.
2. Вивчення вірша Повітря, земля і вода — це Природа. Природа — це Я. І ти — це Природа. Пустелі і гори, поля і ліси. І ми — тільки частка цієї краси.
— На занятті ви дізнаєтеся, що належить, а що не належить до природи, навчитеся розрізняти живу і неживу природу. — А чи хотіли б ви здійснити подорож у той куточок природи, де ви відпочивали влітку? Яка природа вас там оточувала?
3. Релаксаційна пауза — Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці. Звучить музика. — Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувалися на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається у синє небо. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, усе спокійно і тихо. Ми наближаємося до місця вашого відпочинку... Розплющте очі. Як красиво! Розкажіть, що ви бачите.
(На дошці — картинки-хмаринки з окремими словами, які потрібно скласти у речення). Наші хмаринки бавилися, пустували і заблукали. Давайте ми розташуємо у правильному порядку – ХМАРИНКИ-ПУХОВИНКИ, ХИМЕРНІ, ВОЛОХАТІ ВМОСТИЛИСЬ НА ХВИЛИНКУ У ХЛОПЧИКА НА ХАТІ. Давайте назвемо, про які об’єкти природи згадано у скоромовці. — Мені дуже хочеться поближче розглянути, які предмети природи там є. Але наша хмаринка так високо, що це зробити неможливо без спеціального приладу — телескопа що допомагає спостерігати за предметами на далекій відстані. (На екрені з’являється малюнок телескопа.) — У мене він є! Допоможіть, будь ласка, його налагодити. 4. Фізкультхвилинка Для цього: • підведіться; • протріть лінзу; • витягніть трубу; • наведіть різкість; • нахиліться вперед; • присядьте; • станьте навшпиньки. — Усе!.. Зупинилися! Дуже гарно видно! Учні сідають. — Назвіть, які предмети природи ви бачили. (На дошці — малюнки.) — Наша невеличка подорож добігла кінця, ми повертаємося додому. А в цей час.
5.Робота в парах — Обговоріть у парах, на які дві групи можна розділити малюнки, що є на дошці? (Формуються вміння групувати предмети за певними ознаками: належить, не належить до природи.) 6. Розповідь учителя — Рослини, тварини і люди — це жива природа. Сонце, Місяць, зірки, повітря, вода, ґрунт — це нежива природа. 1. Гра «Що зайве?» — Розгляньте малюнки на дошці. Який малюнок «зайвий»? Чому? (Лопата зайва, оскільки це — виріб людини, а решта — об’єкти природи.) 2. Розв'язування логічних завдань «Що зайве? Чому?» • Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта. • Дуб, камінь, Сонце, повітря. • Вітер, річка, білка, веселка, дощ. • Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар. — Якою буває природа? (Живою і неживою) — Назвіть ознаки живої та неживої природи. — Як взаємопов’язані жива і нежива природа? Учитель готує предметні малюнки із зображенням сонця, берези, гриба, місяця, річки, олівця, дівчинки, машинки, будинку і показує їх по черзі. Діти першого ряду плескають у долоні, якщо показане належить до живої природи, другого — до неживої, а третього — до рукотворного світу.
3. Гра «Об'єкти живої природи» Діти підводяться. Учитель упереміж називає об’єкти живої природи і вироби: м’яч, собака, телевізор, трактор, хмара, сумка, сніжинка, річка, ложка, бурулька, ранець, піщинка, гойдалки тощо. Діти присідають, коли чують назву виробу, і піднімають руки вгору, коли чують термін, що характеризує об’єкт природи (не зроблений руками людини). — Зверніть увагу на об’єкти, що не належить до природи, — міст, будівля, пам’ятник. Вони теж зроблені руками людини
. 4. Виконання завдань 1) Що з переліченого належить до неживої природи: орел, туман, людина, комаха, місяць, мороз? (Туман, місяць, мороз) 2) Гра «Я знаю три предмети...». — наведіть по три приклади об’єктів живої та неживої природи. 3) Людина виростила багатий урожай пшениці. Пшениця — це об’єкт природи або виріб людини? (Пшениця — частина живої природи.) 4) Який виріб колись був частиною живої природи? а) Цегляний будинок; б) лляний рушник; в) глиняний кухоль; г) сталевий ніж. (Лляний рушник спочатку був рослиною.)
5. Робота над загадками Учитель пропонує учням відгадати загадки і визначити, що з відгадок належить до живої природи, що — до неживої, а що — до рукотворного світу. Діти обов’язково пояснюють, чому вони визначили приналежність певного предмета до певної групи. • Лиш торкнись до колючок — Він згортається в клубок. Не вгадаєте ніяк? Підказати? Це... (їжак). • В небі хмарка пролітала, Білий пух розсипала. Він на землю міцно ліг. Називають його... (сніг). • Цю найпершу в школі книжку Знає будь-який школяр. До усіх книжок доріжку Прокладає наш... (буквар).
Б. Розкриваємо відповідь на питання : Де живе Колобок?
1. Фронтальна бесіда. Прислів’я про Батьківщину Людина без Батьківщини, що соловей без пісні. Жити – Батьківщині служити. Рідна земля вже мені мила. З рідної сторони і ворона мила. Де рідний край, там і рай. – Діти, скажіть, будь ласка, як називається село, в якому ви народилися і живете? – А в якому районі ви проживаєте? – А як називається наша країна?
2. Розповідь учителя. – Так, Україна – велика держава. У ній багато лісів, річок, родючих степів. В Україні є гори – Карпати і Кримські, моря – Чорне і Азовське (демонструю адміністративну карту України ). Через усю Україну протікає річка Дніпро. Його оспівано в піснях, легендах. Дніпро – гордість і слава України. Столицею України є місто Київ. Воно розкинулося на берегах Дніпра. Прадавнє місто, що як і наш Меджибіж славиться своєю красою та древньою історією.
Географічне положення , положення якого або пункту або ареалу земної поверхні по відношенню до територій або об'єктів, що знаходяться поза цим пунктом або ареалом. Під Г. п. в математичній географії розуміється широта і довгота даних пунктів або місцевості, у фізичній географії — їх положення відносно фізико-географічніх об'єктів (материків, гір, океанів, морів, річок, озер і т.д.). У економічній і політичній географія під Р. п. розуміємо положення країни, району, населеного пункту і інших об'єктів по відношенню до ін. економіко-географічних (включаючи шляхи сполучення, ринки, господарські центри і т.д.) і фізико-географічнім об'єктам, а також положення країни відносно ін. держав і їх груп. Р. п. є одним з умов розвитку країн, районів, міст і ін. населених пунктів. Практичне значення Р. п. змінюється в різних соціально-економічних формаціях.
3. Демонстрація фільму «Географічне положення України»
IV. Закріплення вивченого 1. Фронтальна бесіда: – Як називається наша держава? – Чим багата Україна? – Які гори і моря є в нашій країні? – Яка річка протікає через усю державу? – Як називається столиця нашої країни? – Як називається наша область, район, село? Отже, можемо ми відповісти на питання: Де живе наш Колобок?
2. Робота на контурних картах. Завдання. 1.Обвести межі Хмельницької області. 2.Написати назви міст: Київ, Хмельницький 3.Знайти на карті місце, де розташоване містечко Меджибіж і позначити його на карті кружечком і підписом.
3.Слухання та обговорення віршів. Україна Красивий, щедрий рідний край, І мова наша солов’їна. Люби, шануй, оберігай Наш край, що зветься Україна. Ігор Січовик Рідна Вітчизна Наша Вітчизна усім нам, як мати, Рідну Вітчизну люблять малята. Гори, долини, поле і ріки – Все це вкраїнське, наше навіки. Ниви колгоспні, шахти й заводи – Все це вкраїнське, все для народу. Будем зростати, у дружбі жити, Будем Вітчизні вірно служити. Г. Бойко. – Про що мовиться у віршах? – Які ще вірші про Україну знаєте ви?
V.Підведення підсумків. – Про що ви дізналися із сьогоднішнього заняття? — Що таке природа? — Якою буває природа? (Живою і неживою) — Що належить до живої природи? — Що належить до неживої природи? — чим жива природа відрізняється від неживої? — До якої природи належить людина? — Як взаємопов’язані жива і нежива природа? Висновок та узагальнення. Україна – рідна і дорога всім нам сторона. Тому ми повинні її любити та оберігати в усій красі.
Немає коментарів:
Дописати коментар