Мета: створити умови для збагачення індивідуального досвіду дітей про джерело; розвивати пізнавальну активність, допитливість; пробуджувати інтерес до навколишнього світу; виховувати бережливе ставлення до джерел.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Презентація до заняття
I. Організаційний момент Пригадаємо, про що ми говорили на попередньому занятті:
1. Як називається річка, що протікає поряд з Меджибізькою фортецею? 2.
Як визначити, де у річки лівий берег, а де правий?
3. Меджибізька фортеця розташована на якому березі річки Південний Буг?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
- Розгадайте ребус
— Відгадайте загадку.
Із-під гірки, з-під крутої
Прокладається норою
Та й до моря утіка
Через лози по ярах. (Джерело)
- Куди мандрує наш Колобок далі?
джерело
річка
озеро
болото
море
— Для чого нам потрібні джерела?
— Яким є їх значення для життя на Землі?
— Сьогодні ми дізнаємося, як облаштувати джерело.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Читання вірша Т. Коломієць «Джерельце»
Джерельце під вербою
Виблискує водою.
Прийду до нього й до ладу
Порозчищаю, обкладу.
Все дно камінням обмощу,
В пісок ні краплі не пущу.
Задзвенить і заспіва
Вода джерельна, мов жива.
— Що таке джерело? Джерело — потік підземної води, іншої рідини, що витікає на поверхню землі; початок чого-небудь, звідки виходить щось.
— Отже, місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називається джерелом.
Кожен хоча б раз в житті пив воду з джерела. За старих часів існувало повір'я, що, напившись джерельної води людина здатна почерпнути силу самої землі. Джерельна вода завжди чиста, холодна, її приємно пити. Така вода додає сили, здоров’я. Джерела потрібно оберігати, розчищувати, адже там, де є джерела, водойми завжди поповнюються водою.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота в групах
1) Гра «Шифрувальники».
Учні об’єднуються у 5 груп.
Учитель дає окремі слова, які слід об’єднати в прислів’я і пояснити їх зміст.
• Не плюй у криницю, бо доведеться з неї ще води напитися.
• Хто хоче чистої води, нехай іде до джерела пити.
• Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.
• З малого джерела велика річка буває.
• В живому джерелі вода студена.
2) Гра «Не помились».
Учні об’єднуються у 2 групи — хлопчики і дівчатка.
1-ша група. Що робить джерельце? — Напуває, дзюрчить, витікає... (Засихає, веселить, сміється, умиває, освіжає, холодить, співає, плаче...)
2-га група. Яким буває джерельце? — Цілющим, ласкавим, холодним... (Смачним, радісним, сумним, мінеральним, лісовим, чистим, світлим, живим, зажуреним...)
2. Як утворююється джерело?
3.Як розчищати джерело?
4. Складання казки за поданим початком На лісовій галявині було джерельце. До нього приходили напитися смачної водиці лісові мешканці. Але одного разу вони побачили, що джерельце висихає...
Зразки дитячих казок
ДЖЕРЕЛЬЦЕ В БІДІ
На лісовій галявині було джерельце. До нього приходили напитися смачної водиці лісові мешканці. Але одного разу вони побачили, що джерельце висихає. Звірята вирішили допомогти джерельцю. Поскликали всіх звірят лісу і почали думати, як зарадити біді. Рішення знайшов мудрий їжачок. Але виконати його доручили Зайчикові, — не завжди ж йому ховатись у кущах! Вибіг Зайчик на галявину і причаївся. Він чекав на людей. І ось Зайчик побачив гурт дітей. Як показати їм дорогу до джерельця? Набравшись сміливості, Зайчик підбіг до дітей. Зупинився і поманив лапкою. Діти зраділи запрошенню. Та, побачивши джерельце, одразу зрозуміли, що звірятам загрожує небезпека. Без води вони загинуть! Діти швидко побігли додому. Принесли лопати, відра, грабельки. Почали розчищувати. Джерельце врятоване! Звірята дякували дітям і частували смачними дарами лісу.
ЛІСОВЕ ДЖЕРЕЛЬЦЕ
На лісовій галявині було джерельце. До нього приходили напитися смачної водиці лісові мешканці. Але одного разу вони побачили, що джерельце висихає. Довго радились звірі. Чому так сталося? І тут вони побачили, що джерельце забруднене. Білочка запропонувала послати в ефір сигнал біди. Допомогти звірятам на космічному кораблі прилетіли слоник Кузя і бегемотик Пуф. За допомогою насоса вони викачали забруднену воду. Через деякий час вода у джерельці стала кришталево чистою. Усі звірі щиро дякували слоникові Кузі та бегемотикові Пуфу за допомогу.
V. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на занятті?
— Чому джерела потребують охорони?
— В Україні здавна шанували джерела. Чистота та бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що народ надавав їм символічного значення — воду вважали живою, тобто особливо цілющою. За народними повір’ями, жива вода давала силу, зцілювала рани і повертала до життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар