Заняття шосте

Заняття шосте. Подорож до весняного лісу. Квіти-першоцвіти
Мета:
 Розширити знання дітей про першоцвіти, умови їх цвітіння, вчити спостерігати, аналізувати побачене, оберігати рослини.
§                            Розвивати спостережливість, увагу, пам’ять. розвивати
соціально-комунікативні навички.
§                            Виховувати дбайливе ставлення до природи й екологічну культуру , бажання милуватися квітами, в не знищувати їх.

Хід заняття:


І. Мотивація діяльності:
Давайте пограємо у гру. Заплющить очі, я скажу вам слово, в ви мені скажете, що ви уявили, чуючи це слово.
§                            Весна (діти дають відповіді)
§                            Так слово весна асоціюється у нас зі снігом, який тане, веселим щебетом пташок, з пролісками та підсніжниками.
§                            Чому саме з підсніжниками та пролісками асоціюється весна?
§                            Так це - перші квіти, і ми з вами сьогодні будемо спостерігати за ними, ви більше дізнаєтесь про ранні весняні квіти. Які називають першоцвітами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми заняття:
Вчитель. Діти, сьогодні ми з вами вирушимо в уявну мандрівку до весняного лісу. А мета нашої подорожі – дізнатися, що ж відбувається в житті тварин та рослин весною і як потрібно поводитися серед природи навесні.
Вчитель:  Діти, що таке ліс?
                  Чим корисний він для людини?
                   Хто живе в лісі? Яких мешканців лісу ви знаєте?
                  Що вам у лісі подобається?
Діти:
У лісі дуже красиво, приємно, весело, можна послухати пташок, побачити білочку, подивитися куди тече струмок, там безліч квітів, багато дерев, кущів, ягід, грибів, там дуже приємно пахне, можна назбирати листочків, жолудів, шишок…
– Чи може бути ліс небезпечний? Чому ви так думаєте? (відповіді дітей)
– Чи можуть діти самі йти в ліс без дорослих? (відповіді дітей)
  • Діти, що ви можете розказати про ліс? Який він?
Діти: весняний, пахучий, великий, сонячний, казковий, чарівний, тихий, зелений, мовчазний, квітучий, співучий, живий, таємничий, привітний, веселий…
Вчитель:
                 Діти, що ліс може робити?
Діти: шуміти, мовчати, хитатися, шурхотіти, зеленіти, засинати, прокидатися, жовтіти, квітнути, умиватися дощиком.
Вчитель. Навесні тваринний світ прокидається раніше, ніж рослиний. Дерева ще голі, немає трави, квітів, подекуди все ще лежить сніг, а в лісі й у містечку чи селі можна зустріти метеликів : лимонницю, денне павичеве око, кропив’янку. Весна вносить великі зміни  в життя звірів. Прокидаються від зимового сну ведмеді, борсуки, їжаки. Зайці й білки змінюють колір шерсті. Густа й пухнаста зимова шерсть стає рідшою.Наприкінці зими й на початку весни у звірів наоджуються малята. Дорослі звірі оберігають їх, вчать добувати їжу.

Вчитель: Коли ліс буває галасливим?
Діти: коли світить яскраве сонечко, коли прилітають і співають пташки, коли зозуля кує, сорока кричить, дятел стукотить, ворона каркає, коли багато людей в лісі.
Розповідь про птахів (13-й слайд).
Вчитель. І все-таки по-справжньому весну відкривають птахи. Першими із вирію повертаються жайворонки, ластівки, шпаки, граки, зяблики. Ліси наповнюються чарівними звуками – пташиними переспівами. Першими навесні починають співати шпаки, а потім можна почути різкий крик іволги, солодкий голос вільшанки, тонкий свист синички. Та справжніми співаками є дрізд співочий і соловей, які наповнюють ліс мелодійними трелями. Спів птахів пов’язаний із вибором пар, будівництвом гнізда.

Вчитель: А коли ліс шумить?
Діти: коли сильний вітер.
Вчитель: Діти, давайте послухаємо чарівну музику весняного лісу.
(діти заплющують очі і прислухаються)
Вчитель:А чи почули ви чиюсь пісеньку? (пісеньку вітерця, травички, струмочка, пташок, бджілки…)
А які звуки в лісі ви ще чули? (дятел стукає, лікує дерева, листочки шелестять, лісоруби рубають сухі дерева…)
Діти, ви любите квіти? Де можна зустріти квіти?
Діти: в лісі, в полі, на городі, в квітниках, на луках, біля озера, у дитсадку.
Вчитель:
Діти чи відчуваєте ви, який запах у весняних квітів?
Діти: ніжний, ароматний, духмяний, солодкий, свіжий.
Давайте пройдемо вулицею і подивимося уважно навколо.
§                            Які квіти ви помітили в палісадниках біля будинків? (підсніжники, проліски, крокуси)
§                            Якого вони кольору? (білі, бликанні)
Так само і в лісі на зігрітих лісових галявинах з’являються перші квіти – білі ніжні, з ледь помітною зеленою облямівкою підсніжники, пробиваються і синіють проліски. Ґрунт ще не просох, і а над землею, вкритою перепрілим торішнім листям, вже піднялися перші квіти. Першоцвіти бувають тільки у листяних лісах, де м’яка й товста підстилка з опалого листя охороняє їх від замерзання, адже вони швидко ростуть і рано з’являються їхні квіточки завдяки своїм цибулина або кореневищам з поживними речовинами. Їх залишилося так мало в наших лісах, бо кожний, хто їх бачить, хоче повернутися з букетом, але вирвавши квітку, не думає, що на цьому місті вже не виросте нова.
Не поспішайте зривати квіти! Краще помилуйтеся ними, хай ще інші зможуть це зробити! Адже і підсніжники і проліски занесені до Червоної книги. Вони можуть і зовсім зникнути, якщо ми всі разом не оберігатимемо їх. А вдома милуватися можна і садовими підсніжниками , пролісками та білоцвітами.
§                            А на лужку, які квіти ви помітили? (мати - й - мачуха)
§                            А вони який мають колір?
§                            На яку квітку схожі?
Так на пагорбах, прогрітих сонцем, з’явилися жовті квіточки, такі яскраві, наче ввібрали в себе перші весняні сонячні промені. Це краплини сонця світяться на землі.
Придивіться до них уважно. Перед вами квіти мити - й – мачухи! Чому їх так назвали?
Жовта голівка мати – й – мачухи схожа на квітку кульбаби.
§                            Подивіться, пагони її покриті зеленувато-жовтуватими лусочками.
Це видозмінені листочки. Пагони незабаром зів’януть, а на рослині з’являться великі зелені листочки. Вони не зовсім звичайні. Верхня частина листочка зелена й гладенька. Якщо прикласти листочок до руки або до щоки верхньою частиною, відчуєш гладінь і ніби холодок. Нижня частина листочка вкрита білими волосинками. Вона відрізняється кольором і на дотик викликає відчуття тепла. Ось і кажуть у народі: один бік, як мати рідна, зігріває, а другий, ніби мачуха, холодом обдає. Звідси і пішла назва.
Сторінками Червоної книги (на слайдах)
Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Більшість із них занесено до Червоної книги. Існує така особлива Червона книга, до якої занесені назви тих рослин, яких дуже мало залишилося на Землі і які можуть зовсім зникнути, якщо їх не охороняти. До Червоної книги занесені підсніжник, пролісок, сон-трава, крокус, конвалія,біле латаття. Ці квіти не можна зривати, винищувати. Ми з вами теж знаємо як оберігати квіти.
Фільм «Збережемо перші весняні квіти»






Підсумок заняття
-        Які квіти приносять весну?
-        Чому їх називають першоцвітами?
-        Багато хто збирає навесні букети весняних рослин. Це добре чи ні?
-        Чому не слід рвати квіти?
-        Які квіти занесені до Червоної книги?
-        Як зберегти первоцвіти?
Вчитель. Послухайте, з яким проханням до нас
звернулися квіти.
(Двоє учнів читають вірш).
1. Ми б завжди були щасливі,
І пахучі, і красиві,
Якби в полі, в лісі, в лузі
Бачили нас тільки друзі.
2. Ті, які б нас не топтали,
Без потреби не зривали,
А на клумбах вдома, в школі
Висівали нас доволі,
Доглядали, поливали.
Ми б красу їм дарували!


Немає коментарів:

Дописати коментар