Мета: розкрити суть понять «природа», «середовище життєдіяльності», «природне середовище»; ознайомити дітей з формами земної поверхні рідного краю; розвивати допитливість та спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю.
ХІД заняття:
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети заняття
Читання вірша Л. Компанієць «Найкраща в цілім світі» Люблю я в рідному краю Веселі співанки пташині, І річки бистру течію, І руту-м’яту при долині. Пропахлі вітром колоски, Гінке-гінке безмежне поле, І мамин хліб, І ті стежки, Як ними вранці йду до школи. І перші проліски в гаю, І щедре сонечко в блакиті. Люблю Вітчизну я свою, Вона — найкраща в цілім світі. Про розповідає нам автор вірша? Так, про рідний край. От і ми на наших заняттях теж будемо пізнавати вивчати природу нашого краю. ІІІ. Актуалізація знань А щоб веселіше нам було мандрувати стежинами рідної землі запросимо собі на допомогу одного героя української народної казки.
/Демонстрація мультфільму «Колобок»/.
Як звуть головного героя мультфільму? Чому він утік від бабусі та дідусі? Якими подіями закінчується казка? Діти, ми з вами є вихованцями чудової недільної школи «Зерна добра». Тому саме доброта допоможе нам змінити хід нашої казки. Колобок наш після втечі з дому стає завдяки вам Природодослідником.
Як ви гадаєте, якими якостями він має володіти, щоб стати дослідником природи? Можливі відповіді дітей: допитливим, цікавим, мудрим, спостережливим, , працелюбним.. А якими якостями має володіти Колобок, щоб нам хотілося з ним дружити? Можливі відповіді дітей: добрим, відповідальним, справедливим. Діти, а які риси характеру мають бути у нас, щоб Колобок з нами хотів потоваришувати? Можливі відповіді дітей: добрими, щирими, відвертими, готовими прийти на допомогу.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу Отже, я думаю з Колобком ми потоваришували. І можемо починати досліджувати природу. Але маємо насамперед з`ясувати, а що таке природа? Природа – усе те, що оточує нас. — Чи доводилося вам бувати на околицях вашого міста чи села? — Які краєвиди вам відкривалися? Природа повсякчас нам загадує загадки. Дивишся ти на світ, і нібито все тобі відомо, а коли починаєш з’ясовувати суть, то виявляється, що стільки всього невідомого, дивного, загадкового! І щоб усе знати, необхідно розгадувати загадки природи. Потрібно любити природу, без природи людина не може прожити і миті. Звернули увагу - Не проживе і миті! А закрийте рот і ніс пальчиками поміцніше! Так і тримайте! Ну! Ну, як воно? Чого вам не вистачило? Повітря. А це і є природа! А з чого складається природа? Усе, що нас оточує: повітря, сонце, небо, гори, ріки, моря, озера, земля, каміння, вода, — все це і є природа. А ще природа — це всі рослини, тварини: птахи, риби, комахи. І люди — це теж частинка живої природи. Без природи людина не може і миті прожити, ви самі переконався у цьому. їй потрібні повітря, вода, їжа... І все це людина бере з природи. Тому потрібно нам природу вивчати, знати, любити і берегти, адже наш світ дуже крихкий, тендітний... Чарівний світ.
Діалог двох дітей. 1-й хлопчик. А загадок у світі стільки, що й не переказати! І про звірят, і про рослини, і про все на світі. А ти знаєш, скільки над нами є повітря, щоб усе живе на Землі могло дихати? 2-й хлопчик. Ні! А що, багато? Воно ж легке! Що ж воно там важить! 1-й хлопчик. А ось і ні! Уяви собі, що на тіло дорослої людини повітря тисне із силою від 12 до 15 тонн! Тільки людина цього не відчуває, бо зовнішній тиск вирівнюється внутрішнім тиском, що є у нас всередині... 2-й хлопчик. Ого! Нічого собі! Це так само, нібито на людину поставити величезну вантажівку, КАМАЗ, наприклад... Справді цікаво. Є, все-таки, загадки у цьому світі! 1-й хлопчик. А ти гадав, що нема... Вони на кожному кроці, лише потрібно бути трохи спостережливим, допитливим, і світ стане дуже цікавим.
Читання вірша Н. Красоткіної/ Гляньте, ліс вдалині темніє, Але я вам сказати мушу, Він розказувать казку вміє, Має він поетичну душу. І живуть в лісі звірі, птахи, Для людей вони загадкові. І великі, й малі комахи Дуже дивні, а ще казкові. А людина живе у світі, Як природи рідна дитина, Без довкілля не може й миті На землі цій прожить людина. Без повітря і без водички, І без сонечка, й сині неба. І без квіточки, без травички... Та природу вивчати треба. Щоб не скривдити, не зламати, А в гармонії з світом жити. Тож природу нам треба знати, Бо прийшли ми у світ — любити!
- Що таке довкілля? - Довкілля — навколишнє середовище людини, зумовлене в даний момент сукупністю факторів, здатних чинити пряму або непряму, негайну або віддалену дію на людину, її здоров'я і життя. Ми сьогодні на занятті маємо дізнатися, що таке середовище існування. Розглядаючи безпеку людини як поняття, що стосується сутності люд¬ського життя, сфери її діяльності і взаємозв'язків з навколишнім середови¬щем, ми повинні розглянути таке поняття, як «Середовище», в якому живе і діє людина. Навколишнє природне середовище в ширшому розумінні — косміч¬ний простір, а в вужчому — біосфера, зовнішня оболонка Землі, яка охоплює частину атмосфери, гідросферу і верхню частину літосфе¬ри, що взаємозв'язані складними біогеохімічними циклами міграції речовин і енергії. Природне середовище - біосфера, зовнішня оболонка Землі, яка охоплює частину атмосфери, гідросферу і верхню частину літосфе¬ри, що взаємозв'язані складними біогеохімічними циклами міграції речовин і енергії. Людина давно живе не в «природі», а мешкає в середовищі, антропо¬генно зміненому, трансформованому під впливом своєї діяльності. В життєвому циклі людина і навколишнє середовище утворюють постійно діючу систему «людина — довкілля».
— Сьогодні на занятті ви також дізнаєтеся, яку форму має земна поверхня у нашому рідному краї. Роздивіться фото на слайдах. Що на них зображено? — Яка поверхня землі у вашому краї? Вона — рівнинна, горбиста чи гориста? — Якої форми земна поверхня у вашому місті чи селі та навколо нього?
Поетична хвилинка — Як ви вважаєте, де найкраще місце на землі? Де зелені хмари яворів Заступили неба синій став, На стежині сонце я зустрів, Привітав його і запитав; — Всі народи бачиш ти з висот, Всі долини і гірські шпилі, Де ж найбільший на землі народ? Де найкраще місце на землі? Сонце усміхнулося здаля: — Правда, все я бачу з висоти, Всі народи рівні. А земля Там найкраща, де родився ти. Виростай, дитино, й пам’ятай: Батьківщина — то найкращий край. Д. Павличко — Запам’ятайте! Найкраще місце на Землі — там, де ви народилися!
— Поміркуйте і розкажіть, чи любите ви своє містечко? Чому?
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань 1. Гра «Я почну, а ти завершуй» • Сьогодні дорогою до фортеці я бачив... • Біля замку росте... • Нашу землю вдень освітлює... • Уночі я бачила на небі... • Ми п’ємо... • Риби живуть у... • Ми дихаємо... На слайдах — малюнки. — Напевно, всім вам подобається бувати в лісі чи на полі, біля річки, чи в саду. І стільки всього цікавого можна побачити і почути, багато чого дізнатися. Україна здавна славилася своїми природними, багатствами: лісами, горами, річками, морями, степами. Всі багатства нашого краю — для людей, в тому числі і для вас. Милуйтеся, користуйтеся і бережіть природу. Бо берегти природу — означає берегти Батьківщину.
VІ. Підсумок заняття — Які форми земної поверхні переважають у вашому краї? — Чи любите ви своє містечко, село? Чому? — Яким би ви хотіли бачити своє містечко, село в майбутньому? — Що для цього необхідно зробити? — А чи можна забувати про природу?
VІІ. Рефлексія Продовжити речення Що нового я дізнався… Мені сподобалося…
Немає коментарів:
Дописати коментар