Заняття третє

Подорож із Колобком до річки. Будова річки



Мета :
 Навчальна: ознайомити учнів з поняттям “річка” та її частинами, розповісти про роль і значення річок в природі і вжитті людини; сформувати первинні по­няття учнів про живлення річок і складових водного режиму;
Виховна: виховувати любов і бережливе ставлення до природних багатств свого краю.
 Розвиваюча: розвинути практичні вміння учнів-визначати елементи річкової системи, приналежність до річкового басейну, сформувати в учнів знання і навички визначати географічне положення річки за картою; розвинути вміння виділяти головне в матеріалі, що вивчають,  логічно мислити, формувати в учнів творче мислення; розвивати пам’ять, інтерес до вивчення географії та краєзнавства.
Обладнання: Фізична карта світу, Фізична карта України, презентація, фільм «Малі річки України»
Хід уроку
I.                  Організаційний момент
. Актуалізація опорних знань.
1.     Пригадайте, яку тему ми вивчали на минулому уроці?
2.     Де живе наш Колобок? 
3.     Назвіть сусідні із Меджибожем села.
4.     Які області розташовані поруч із нашою областю?
5.     Який природний ресурс є найдефіцитнішим на сьогоднішній день?

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Відгадайте, про який гідрологічний об’єкт йдеться у загадках?                                                                   1.Із-під нірки, з-під крутої
Прокрадається норою
Та й до моря утіка
Через лози по ярках.
(річка)

2.По якій дорозі півроку ходять, а півроку -  їздять?
       ( по річці)
Знайшовши у лісі невеличкий струмок або джерельце, надто важко уявити, що це може бути початком великої повноводної річки. Відомий український митець Олександр Довженко так згадував про річку свого дитинства Десну: “Річко, моя, життя моє, люблю я воду твою, лагідну та життєдайну... Дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним і щасливим.”
     Річки вкривають земну кулю неначе блакитним павутинням. Вони відіграють велику роль у житті всіх народів. У далекому минулому річки були головними шляхами сполучення. Вздовж берегів річок селилися племена, виникали міста. Об’єднання племен, що мешкали в межах території однієї річки, призвело до утворення князівств і держав.
     Історичні документи та археологічні знахідки свідчать, що ще до існування Київської русі, річки широко використовувалися не лише для внутрішнього й для міждержавного сполучення. Достатньо нагадати про знаменитий шлях “з варяг у греки”, що пролягав від Балтійського до Чорного моря по Дніпру.
     Скільки у світі річок? Про це стало відомо після того, як для складання топографічних карт почали застосовувати аерофотозйомку. Від її всевидющого ока не сховався жодний струмок. Виявилось, що загальна кількість всіх великих і малих, постійних і тимчасових водотоків у світі сягає понад 10 мільйонів! Розглянемо, за якими законами існують та як побудовані річки, чим вони схожі одна на одну та чим відрізняються.
Кожний з нас, без сумнівів, бачив в природі річку – велику чи маленьку, з повільною течією, яка тече по рівнині, або бурхливий потік в горах. Будь – яка річка на наших очах “живе”, змінюється сама і змінює береги протягом всієї своєї течії.
А яка ,діти, річка протікає біля нашого селища Меджибіж?
Що ви можете розповісти про цю річку?
На сьогоднішньому занятті ми більше дізнаємося про річку її частини, її особливості та    роль у житті людини.

 ІV. Вивчення нового матеріалу.
 П л а н:
1.    Головні частини річки. 
2.    Будова річкової долини. 
3.    Дельти річок та естуарії. 
4.    Характер течії річок. 
5.    Практична робота.  Визначення за картою географічного положення, напряму течії та найбільших приток річки Південний Буг.
Нанесення на контурну карту річки Південний Буг.

Сьогодні на занятті ми ознайомимось з частинами річки та будовою річкової долини.
 Давайте переглянемо відеофільм «Малі річки України»
А  краще запам’ятати основні поняття,нам допоможе табличка, яку вам слід закінчити. Вона знаходиться у вас на столах.

Заповніть табличку.

назва
поняття
1 Річка
– природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу, створених її рухом.
2 Витік
– місце де починається річка.
3      Гирло
– місце, де річка впадає в іншу водойму (річку, озеро, море, океан).
4      Річище
– звивисте заглиблення від витоку до гирла, по якому тече річка.
5     Річковий басейн
– частина долини, що зайнята водним потоком постійно
6    Заплава
– частина річкової долини, що заливається водою під час повені
7    Тераса
– виступи (сходинки) річкової долини, наслідки діяльності води в річці в доісторичні часи, коли річкова долина була менш глибока.
8 Пороги
кам’янисті ділянки в річищі, що утворені виходами твердих гірських порід або валунами.
9 Водоспад
– падіння води в річці з виступу, утвореного в її річищі, складеного твердими породами
10 Річкова система
– головна річка з усіма її притоками.
11  Річкова долина
– територія, з якої річка збирає усі свої води.
12   Вододіл
– межа між річковими басейнами.


Заповніть табличку «Будова річки»

назва
поняття
1
– природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу, створених її рухом.
2
– місце де починається річка.
3
– місце, де річка впадає в іншу водойму (річку, озеро, море, океан).
4
– звивисте заглиблення від витоку до гирла, по якому тече річка.
5
– частина долини, що зайнята водним потоком постійно
6
– частина річкової долини, що заливається водою під час повені
7
– виступи (сходинки) річкової долини, наслідки діяльності води в річці в доісторичні часи, коли річкова долина була менш глибока.
8
кам’янисті ділянки в річищі, що утворені виходами твердих гірських порід або валунами.
9
– падіння води в річці з виступу, утвореного в її річищі, складеного твердими породами
10
– головна річка з усіма її притоками.
11
– територія, з якої річка збирає усі свої води.
12
– межа між річковими басейнами.


http://www.compas.ucoz.com/_pu/0/s56711.jpg
1. Головні частини річки.
     Річки – це постійні водні потоки, що протікають у створених ними витягнутих зниженнях у рельєфі – річкових долинах. Найдовшою річкою в світі є розташований в Африці Ніл. Його загальна довжина становить 6671 км. Довжину понад 6 тис. км мають також річки Амазонка, Міссісіпі, Янцзи. Найдовшою річкою України є Дніпро.
Річка Південний Буг за своєю довжиною , а це – 803 км, є п’ятою.

•    На карті світу  знаходимо названі річки. З’ясуйте, на яких материках вони протікають.
•    Пригадайте, як правильно показують річки на картах.
Учні разом з учителем формують поняття:
• витік;
• гирло;
• притоки.

     Кожна річка починається з витоку. Це може бути болото, озеро, гірський льодовик або вихід на поверхню підземних вод. Місце, де річка впадає в море, озеро чи іншу річку, називають гирлом. Річка майже завжди має притоки. Якщо дивитися вниз за течією річки, то всі більш дрібні річки, які впадають в неї з правого боку називають правими притоками, а ті, що впадають з лівого боку – лівими притоками.

•    На фізичній карті України знайдіть і назвіть приклади найбільших лівих та правих приток Південного Бугу.

     Річка зі всіма її притоками створює річкову систему. Якщо за умов безхмарної погоди, подивитися з літака на річкову систему, виявляється вона схожа на дерево, в якому основана річка – це стовбур, а її притоки – гілки. Наприклад, річкову систему Дніпра складають понад тисяча річок, що є його притоками.
   
Завдання. Як визначити, лівою чи правою є певна притока? 
Розповідь учителя
Учитель. Зверніть увагу на корінний берег річки: він має форму сходинок, які називаються терасами. Тераси колись були заплавами, але річка поглиблювала своє русло, і тому зараз тераси не затоплюються водою. Отже, річкова долина складається з русла, заплави і терас. Річка зі своїми притоками називається річковою системою. Між річковими системами Дніпра, Дністра і Південного Бугу має бути межа. Безліч річок, струмочків, річечок несуть свої води в головну річку. При цьому кожна з цих річок збирає воду тільки зі своєї території. Цю територію називають басейном річки. (Демонстрація схеми басейну річки та річкової системи).
Басейн річки - це територія, з якої річка зі своїми притоками збирає всі свої води.
Вододіл - межа між басейнами річок.

2.  Будова річкової долини.
     Водний потік річки як справжній будівельник постійно працює. Він несе з собою глину, пісок, гравій, гальку. Руйнуючи та розчинюючи гірські породи в одному місці, та відкладаючи їх в іншому, річка поступово будує свою неповторну долину.
     У швидких та бурхливих річок долини вузькі та мають круті схили. Річки рівнин течуть більш повільно. Петляючи широкою долиною, вони утворюють чисельні завороти – меандри (слово походить від власної назви дуже звивистою річки у Туреччині).
     Долина рівнинних річок має свою будову, основними елементами якої є річище (русло), заплава та надзаплавні тераси. Річищем називають частину річкової долини, якою постійно течуть води річки. Заплава – це та частина річкової долини, яка періодично затоплюється її водами. Тераси (з латинської – земля) утворюються в наслідок тривалої роботи річки та нагадують своєрідні сходинки, що спускаються до її річища. На тераси вода з річки вже ніколи не заходить. Але річкові наноси там присутні. Це свідчить про те, що в минулому річка була значно мілкішою. Тоді тераси були заплавами, а заплава – річищем. Вище надзаплавних терас розташовані корінні береги річки, де її вод ніколи не було.
     Частина твердого матеріалу річка несе вниз за течією, а частину відкладає в річищі, формуючи при цьому піщані пляжі. Під час виходу річки з берегів, вона відкладає родючий мул в межах заплави, в такий спосіб підвищуючи родючість навколишніх земель. Іноді, коли завороти річки розташовані близько, вузький перешийок між ними розмивається й річка вирівнює своє річище.


3. Характер течії річок.
     За характером течії розрізняють річки гірські та рівнинні. Гірські річки мають значну швидкість течії. Рівнинні – течуть набагато повільніше. Більшість річок беруть початок в горах, а завершують свій шлях на рівнинній частині суходолу. Тому вони мають мішаний гірсько-рівнинний характер течії.
Завдання. Порівняйте рівнинну та гірську річки.

Ознаки для порівняння
Рівнинна річка
Гірська річка
Течія:
Ширина русла:
Висота берегів:
Глибина річки:
Чи видно дно?
Спокійна, тече повільно,
русло широке,
береги низькі,
зазвичай глибока,
дна не видно
Бурхлива,
русло вузьке,
береги високі, скелясті,
найчастіше мілка,
добре видно кам'янисте дно

     Якщо поперек річища розташовані почергово смуги твердої та м’якої породи, річка з часом розмиває більш м’яку породу. Так утворюються гребні з твердої породи – пороги. Вони завжди створюють небезпеку і перешкоджають судноплавству. Раніше Дніпро у нижній течії славився своїми могутніми порогами. З будівництвом греблі Дніпрогесу вони були затоплені, після чого значна річкова ділянка стала доступною для кораблів.
     Там, де на шляху річки зустрічається виступ з твердих гірських порід, утворюється водоспад. Падаючи з певної висоти, вода поглиблює виїмку біля основи сходинки, утворюючи підводну яму. Найвищий водоспад в світі – Анхель, розташований у басейні річки Оріноко у Південній Америці. Його висота 1054 м! Ніагарський водоспад, що сформувався на однойменній річці у Північній Америці, є найгучнішим в світі. Шум падіння його води можна почути на відстані 20 км! Найширший водоспад в світі – Вікторія на річці Замбезі в Африці. Ширина його уступу сягає 1800 м, а висота падіння води – 120 м.

•    З’ясуйте, як позначають водоспади на карті.
•    Відшукайте згадані водоспади на карті світу в атласі.
•    Поміркуйте, де й чому в Україні зустрічаються водоспади?

5. Практична робота.  Визначення за картою географічного положення, напряму течії та найбільших приток річки Південний Буг. Нанесення на контурну карту річки Південний Буг.
Мета: за картою навчитися визначати географічне положення, напрям течії та найбільші притоки річки.
    Використання карт: фізична карта України.
   Завдання:
1.    На карті  відшукайте вказану річку:
2.    Складіть опис річки за типовим планом у формі таблиці.
Характеристика  річки
План характеристики    Опис річки
1.    Географічне положення:
    на якому материку протікає
    басейн Океану 
2.    Географічне положення:
   місце витоку
    куди впадає
    напрям течії
    характер течії
    (гірський чи рівнинний)
    наявність водоспадів 
3.    Найбільші притоки:
   праві
   ліві    
4. Нанести на контурну карту річку Південний Буг.
Розгадуємо Кросворд "Річка"
http://puzzlecup.com/crossword-ru/?guess=90AA3DEA1072B3C7


V. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми

Висновки:
•    Річка – природний водний потік, що протікає в зниженні рельєфу, створеному її рухом.
•    Головними частинами річки є: витік, гирло, притоки. Річка з усіма її притока утворює річкову систему. Річкові басейни розмежовані вододілами.
•    Основними елементами річкової долини виступають: річище (русло), заплава, тераси. В гирлі річок можуть утворюватися дельти.
•    За характером течії річки поділяють на гірські та рівнинні. Залежно від складу гірських порід, якими протікає річка, в її річищі можуть утворюватися пороги й водоспади.


V.            Закріплення вивченого матеріалу.
І.Бесіда з класом:
1.     Запитання та завдання для усного контролю знань:
1.    Що таке річка?
2.    Назвіть головні частини річки та дайте їм визначення.
3.    Які ви знаєте елементи річкової долини?
4.    Покажіть на карті найбільші річки світу, України.
5.    Яку роботу виконують річки?
6.    Що таке дельта? Як вона утворюється?
7.    Порівняйте між собою пороги й водоспади.
8.    Спробуйте пояснити, чому в Україні не існує потужних водоспадів.

VI.        Підсумок заняття.

Річка - природний водний потік, що тече у створеному ним руслі.
Елементи річкової системи - витік, гирло, притоки, головна річка.
Елементи річкової долини - русло, заплава, тераси.
Територія, з якої річка збирає свої води, називається річковим басейном.
Вододіл - межа між басейнами річок.
VIІ.     Рефлексія. Разом виконуємо пісню про річку.  







Немає коментарів:

Дописати коментар